За останні 10 років у світі промислового холоду змінювались тенденції, оновлювалось обладнання, але є теми, які є основою інженерії всього світу. І сьогодні ми хотіли б поговорити саме про енергозбереження. Дуже багато тем розглядаються кожен день різними Інтернет-виданнями і разом з цим, нажаль, поки що лишаються питання. Це і технічні можливості обладнання, і вартість, і межі застосування та інші.
Основною складовою сучасного зберігання овочів та фруктів сьогодні є холодильне обладнання. Кожен фермер, якщо він піклується про свій врожай, має спеціалізоване сховище. Якщо це так, то саме час приділити увагу обладнанню, а точніше розширити його можливості. Спілкуючись з багатьма власниками фермерських господарств ми спостерігаємо однакові ситуації: «Є багато поточних справ і тому, якщо холодильне обладнання працює, то краще не втручатися в систему». Наша мета сьогодні надати вагомі аргументи, і показати, що тепло від холодильної системи треба використовувати. І це доступно та вигідно.
Основними напрямками використання тепла від холодильного устаткування є підігрів води для технічних потреб підприємства та опалення приміщень. Щоб зрозуміти можливості обладнання пропоную розглянути приклад для холодильника з трьома камерами зберігання яблук. На малюнку 1 ми бачимо 3 камери та технічне приміщення яке є тамбуром, і виконує функцію сортувальної.
Для роботи кожної камери нам потрібно 15..18 кВт холодопродуктивності. В сумі ми маємо 45 кВт. Потрібно звернути увагу, що це не є теплове навантаження всієї системи. Щоб зрозуміти
скільки ж вільного тепла ми маємо, потрібно скласти холодопродуктивність з енергоспоживанням. В середньому ми отримаємо 60 кВт тепла. Тепла яке викидається в повітря! Щоб підтримувати температуру +15°С в теплоізольованому приміщенні для сортування потрібно теплове навантаження 15…18 кВт.
Розуміючи, що холодильне обладнання не працює всі 100% часу беремо коефіцієнт використання 0,6 та отримуємо 36 кВт тепла. Отже ми бачимо, що цього цілком достатньо. Таким чином ми розглянули можливість використання тепла від централізованої холодильної системи.
Щодо реалізації, найбільш поширеним і оптимальним з точки зору холодильного обладнання, сьогодні є підігрів рідкого теплоносія. Це може бути вода або гліколь. Треба тільки розуміти ризики низьких температур.
Використовується пластинчастий теплообмінник.
На подібних системах ми отримуємо температуру теплоносія в межах 45…60°С.
Далі пропоную одразу ж перейти до цифр. Що таке необхідних 15…18 кВт для сортувальної? Якщо опалювати за допомогою електрики, ми отримаємо приблизно 300 кВт по лічильнику за добу. Це близько 450 грн/доба. 3а 3 зимових місяця отримуємо 40500 грн.
Вартість системи утилізації тепла з потужністю, яку ми розглянули сьогодні складає 80….120 тис. грн. Тобто ми бачимо, що за 2 роки витрачені гроші мають повернутися.
1. Опрацьовувати питання утилізації тепла потрібно на стадії проекту.
2. Роботу мають виконувати фахові спеціалісти.
3. Технічне рішення розробляється безпосередньо для конкретної системи.
4. Від центральної системи холодопостачання утилізувати тепло набагато простіше, але це не має заважати технологічному процесу зберігання.
Підігрів теплоносія це один з багатьох засобів комплексних рішень в енергозбереженні. Низка супермаркетів, таких як «Еко Маркет», «Сільпо» сьогодні вже опалюються за рахунок тепла від холодильної системи. Окремими темами обговорення мають бути системи з частотними перетворювачами, теплові насоси та ін..
Компанія Холод-Інжиніринг відкрита для своїх клієнтів, ми готові ділитися своїми досягненнями, технічними рішеннями, своїм досвідом. На наш погляд, це має стати міцною основою подолання труднощів на шляху до спільного успіху!
З щирою повагою,
Технічний директор ТОВ «Холод-Інжиніринг»
Пугачов Іван